Ochrona przed chorobami

Borówka amerykańska, czyli borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), należy do tej samej rodziny, co jagoda, a więc borówka czarna. Borówka amerykańska ma jednak większe i słodsze owoce. To owoc wyjątkowo bogaty w dobroczynne dla zdrowia flawonoidy. Regularne spożywanie owoców borówki amerykańskiej przyczynia się do poprawy pracy mózgu i pamięci. Jest to więc owoc, który powinien na stałe zagościć w menu uczniów, studentów, a także osób pracujących umysłowo.

Dodatkowo substancje zawarte w tych owocach poprawiają jakość wzroku, co nie jest bez znaczenia dla osób noszących okulary korekcyjne, a także spędzających sporo czasu na czytaniu bądź przed monitorem komputera. Rekomenduje się spożywanie borówki przez osoby chorujące na zwyrodnienie plamki żółtej lub zaćmę.


Wspomniane już flawonoidy, a konkretnie antocyjany, zapobiegają rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Ponadto borówka amerykańska jest bogata w fitoestrogen – hormon roślinny zmniejszający ryzyko rozwoju nowotworów hormonozależnych, a więc piersi, tarczycy, wątroby, lecz także innych typów raka.

Poprawa pamięci i wzroku, ochrona organizmu przed rakiem, wspomaganie układu pokarmowego – to tylko niektóre spośród cennych właściwości borówki. Jej wartości odżywcze sprawiają, że powinna na stałe zagościć w naszym jadłospisie. Jest niskokaloryczna (57 kcal w 100 g), ma niski indeks glikemiczny (55) i jest bogata w mikro- i makroelementy, w tym potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo oraz witaminy A.

 

Przechowywanie

Świeże borówki dobrej jakości można poznać po intensywnie niebieskiej barwie jagód z delikatnym, kredowobiałym nalotem. Owoce nie mogą być zgniłe, spleśniałe ani wilgotne. Świeże można przechowywać w lodówce do 7 dni (myjemy dopiero bezpośrednio przed spożyciem).

Mrożone borówki można przechowywać przez cały rok. Owoce należy jednak zamrozić z osobna, a dopiero potem przesypać do wspólnego pojemnika. Dobrej jakości owoce mrożone są sypkie. Zbite w jedną grudę mogą świadczyć o tym, że zostały częściowo rozmrożone i powtórnie zamrożone.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, dostępnym przez cały rok, są owoce liofilizowane. Suszenie przez mrożenie nie pozbawia owoców żadnych wartości odżywczych ani walorów smakowych. Liofilizacja pozwala zachować także kształt i kolor owoców, nawet tak delikatnych, jak borówki, jagody, truskawki czy maliny. Owoce liofilizowane mają długo termin przydatności do spożycia (do 2 lat) i są niewymagające w przechowywaniu. Polecamy borówkę amerykańską liofilizowaną w całości bądź sproszkowaną.

 

Odmiany borówki amerykańskiej

 

Wczesne:

 • Bluetta
  Dojrzewa już w połowie lipca. Jagody średniej wielkości, kuliste, niebieskie z lekkim nalotem woskowym, smaczne i aromatyczne. Odmiana mało podatna na przemarzanie.
 • Earliblue
  Dojrzewa na początku lipca. Rekomendowana uprawa na cieplejszych stanowiskach.
 • Duke
  Odmiana ceniona ze względu na obfite owocowanie (z tego powodu wymaga niekiedy silniejszego cięcia). Odporna na choroby i dość odporna na mróz.
 • Patriot
  Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia. Bardzo obfite owocowanie. Jest wytrzymała na mróz, dlatego nadaje się do uprawy praktycznie w całej Polsce.
 • Spartan
  Dojrzewa w drugiej połowie lipca. Wyróżnia się dużymi i smacznymi (słodko-winnymi) owocami. Doskonała do spożycia bezpośredniego, jak też do mrożenia i na przetwory.

 

Średnio-wczesne:

 • Bluejay
  Dojrzewa równomiernie, pod koniec lipca. Posiada duże, kuliste jagody o słodko-winnym smaku. Odmiana odporna na przechowywanie (wytrzyma w warunkach chłodniczych do kilku tygodni). Wytrzymała na mróz, lecz wrażliwa na suszę.
 • Bluecrop
  Uznawana za „królową borówek”. Powszechnie uprawiana na całym świecie. Dojrzewa na początku sierpnia. Odmiana plenna, odporna na mróz, choroby oraz suszę.

 

Późne:

 • Brigitta
  Wydaje duże, jędrne i smaczne owoce, odporne na długotrwałe przechowywanie. Odmiana ta jest podatna na przemarzanie, dlatego wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego od wiatru.
 • Bluegold
  Odmiana ta dojrzewa w drugiej połowie sierpnia. ‘Bluegold’ jest odporna na mróz, suszę i choroby. Owocuje obficie, jagody są duże i smaczne.
 • Darrow
  Odmiana owocująca na przełomie sierpnia i września. Owoce typowo deserowe, duże i smaczne. Mroźne zimy mogą zaszkodzić krzewom.